U periodu januar-juni 2026. godine porezni obveznici uplatili više od 4 milijarde KM javnih prihoda

Porezna uprava Federacije BiH obavještava javnost da su porezni obveznici Federacije BiH u periodu januar-juni 2026. godine uplatili 4.410.085.043KM javnih prihoda. Uplate javnih prihoda u periodu januar-juni 2026. godine u odnosu na period januar – juni 2025. i januar-juni 2024. godine po kantonima prikazujemo u sljedećoj tabeli: 

R.br.Kantonijanuar-juni 2024januar-juni 2025januar-juni 2026Index  (jan-juni 26/25)učešće u ukupnoj naplati (%)Index  (jan-juni 26/24)razlika 2026-2024 u KM
1Sarajevski1.459.538.9291.648.460.7871.634.782.43499,1737,07112,01175.243.504
2Tuzlanski673.803.480764.682.996745.212.90697,4516,90110,6071.409.426
3Zeničko – dobojski499.185.666563.838.203566.465.556100,4712,84113,4867.279.890
4Hercegovačko-neretvanski455.821.164496.753.186496.723.94499,9911,26108,9740.902.780
5Srednjobosanski292.312.500343.666.057338.205.70798,417,67115,7045.893.207
6Unsko – sanski229.321.192269.640.070264.391.07498,056,00115,2935.069.883
7Zapadnohercegovački165.700.285189.211.978182.824.04596,624,15110,3317.123.760
8Kanton 1076.236.94486.334.22685.528.73999,071,94112,199.291.795
9Bosansko – podrinjski44.852.40051.627.89951.218.98999,211,16114,196.366.589
10Posavski41.802.83446.887.52644.731.64895,401,01107,012.928.814
Ukupno3.938.575.3944.461.102.9274.410.085.04398,86100,00111,97471.509.649

Strukturu javnih prihoda u periodu januar-juni 2026. godine u odnosu na period januar-juni 2025. i januar – juni  2024. godine prikazujemo u sljedećoj tabeli:

R.br.NAZIV PRIHODAjanuar-juni 2024januar-juni 2025januar-juni 2026index    2026/2025   razlika 2026-2024 u KMindex  2026/2024 
123456 (5/4)7 (5-3)8 (5/3)
1.1.Prihodi od indirektnih poreza18.1452.7075.815214,79-12.33032,05
1.2.Zaostali prihodi od poreza na promet205.587191.0923.618.6321.893,663.413.0461.760,15
2.Prihodi od direktnih poreza845.673.573940.713.2501.010.552.717107,42164.879.143119,50
2.1.Porez na dobit i zaostali prihodi od poreza na dobit389.962.004398.172.425405.497.582101,8415.535.579103,98
2.2.Porez na dohodak i zaostali prihodi od por. Fiz. Lica380.507.379460.348.778516.727.905112,25136.220.526135,80
2.3.Porez na imovinu, naslijeđe i poklon30.384.26732.365.60334.234.860105,783.850.594112,67
2.4.Porez na promet nepokretnosti i prava44.626.47949.609.62553.827.118108,509.200.639120,62
2.5.Zaostali prihodi od ostalih poreza193.445216.820265.251122,3471.806137,12
3.Doprinosi2.671.692.0433.085.971.8272.960.411.26395,93288.719.219110,81
3.1.Doprinos za PIO1.497.089.4061.720.874.9481.611.270.98393,63114.181.577107,63
3.2.Doprinos za zdravstveno osiguranje1.051.888.9571.222.537.4571.192.720.72497,56140.831.768113,39
3.3.Doprinos za osiguranje od nezaposlenosti122.713.681142.559.421156.419.555109,7233.705.875127,47
Ukupni prihodi od direktnih poreza i doprinosa3.517.365.6174.026.685.0773.970.963.97998,62453.598.362112,90
4.Takse i naknade379.264.616383.231.733382.300.49199,763.035.874100,80
5.Članarine7.765.0269.489.8749.762.344102,871.997.317125,72
6.Novčane kazne32.163.92139.864.04940.050.052100,477.886.131124,52
7.Ostali javni prihodi1.792.4821.638.3953.383.730206,531.591.248188,77
Ukupno naplaćeni prihodi3.938.575.3944.461.102.9274.410.085.04398,86471.509.649111,97

Iz tabelarnog prikaza naplate javnih prihoda vidljivo je da je naplata direktnih poreza u porastu, dok je zabilježen blagi pad naplate prihoda po osnovu doprinosa, što je posljedica smanjenja stope doprinosa na teret poslodavca sa 10,5% na 5% propisanog Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o doprinosima, koji je u primjeni od 1. jula 2025. godine.

Broj aktivnih poslovnih subjekata u Federaciji BiH

Na dan 30.6.2026. godine broj aktivnih poslovnih subjekata sa uključenim poslovnim jedinicama i podružnicama u Federaciji BiH je 137.155, a na dan 30.6.2025. godine broj aktivnih poslovnih subjekata sa uključenim poslovnim jedinicama i podružnicama u Federaciji BiH bio je 134.030.  

Izvršeni inspekcijski nadzori

U periodu januar-juni 2026. godine izvršeno je 3.113 inspekcijskih nadzora. Rezultate inspekcijskih nadzora prikazujemo u sljedećoj tabeli:

Kategorijajanuar – juni 2026.
Ukupan broj kontrola3.113
Rad bez odobrenja82
Broj neprijavljenih radnika444
Neinstaliran fiskalni uređaj55
Neevidentiranje prometa 703
Zapečaćeni objekti196
Broj kontrola u kojima su izdati prekršajni nalozi1.189
Iznos prekršajnog naloga (KM)5.103.125

Broj zaposlenih u Federaciji BiH

Broj zaposlenih prema prebivalištu zaposlenika na dan 30.6.2026. godine je 548.609.

Stanje broja zaposlenih na dan 30.6.2026. godine po prebivalištu zaposlenikai sjedištu poslodavca razvrstanih po kantonima i općinama može se vidjeti na linku https://ik.imagekit.io/9qcwbg8wl/Zaposleni_za_WEB_30-06-2026_gSM3USX7a.pdf

Prema službenim evidencijama Porezne uprave Federacije BiH na dan 30.6.2026. godine do 35 godina života zaposleno je 170.721, ili 31,12%, a preko 36 godina života zaposleno je 377.888 ili 68,88%. Na dan 30.6.2026. godine u Federaciji BiH zaposleno je 302.926, ili 55,22 % muškaraca i 245.683 ili 44,78 % žena.

Broj zaposlenih na dan 30.6.2026. godine prema starosnoj i spolnoj strukturi

Starosna struktura – godine životaBroj zaposlenih% učešća u broju zaposlenihStarosna struktura – godine života% učešća u broju zaposlenih
 do 207.6141,39do 35 godina31,12%
 od 21 do 2537.0546,75
 od 26 do 3063.29011,54170.721
 od 31 do 3562.76311,44
 od 36 do 45155.20528,29od 36 godina68,88%
 od 46 do 55137.62325,09
 od 56 do 6580.09314,60377.888
 od 664.9670,91
UKUPNO548.609 
SpolBroj zaposlenih na dan 30.6.2026.Učešće %
Muški302.92655,22%
Ženski245.68347,78%
Ukupno548.609 

Evidentiranje prometa putem fiskalnih uređaja

Prema službenim podacima Porezne uprave Federacije BiH, na dan 30. 6. 2026. godine na području Federacije BiH bilo je instalirano ukupno 112.311 fiskalnih uređaja, putem kojih je u junu 2026. godine evidentiran ukupan promet u iznosu od 6.292.864.128,89 KM.

U periodu januar – juni 2026. godine evidentiran je ukupan promet u iznosu od 36.903.225.935,79 KM, što predstavlja povećanje od 1.274.986.939,51 KM, odnosno 3,58 %, u odnosu na isti period 2025. godine, kada je ukupan promet iznosio 35.628.238.996,28 KM.

Općina s najvećim brojem fiskalnih uređaja na dan 30. 6. 2026. godine je Općina Centar Sarajevo, na čijem području su instalirana 7.333 fiskalna uređaja. Općina u kojoj je u junu 2026. godine evidentiran najveći ukupan promet putem fiskalnih uređaja je Općina Ilidža, na čijem području je evidentiran ukupan promet u iznosu od 505.149.402,86 KM..

Porezna uprava Federacije BiH poziva sve obveznike da posluju u skladu sa zakonom te da svaki pojedinačno ostvareni promet evidentiraju putem fiskalnog uređaja i kupcu izdaju fiskalni račun. Izdavanjem računa obveznici neće biti izloženi izricanju sankcija i mjera, kao što su privremeno zatvaranje objekata i izricanje visokih novčanih kazni. Porezna uprava Federacije BiH zahvaljuje poreznim obveznicima na urednom izvršavanju obaveza i uplatama javnih prihoda.

Sedmične aktuelnosti

Općina Kalesija ugostila učenice MSŠ Kalesija u okviru projekta „Socijalni dan“

Četiri srednjoškolke, učenice Mješovite srednje škole Kalesija i članice...

Polovna vozila u BiH sve skuplja: Za automobil potrebno izdvojiti do 30.000 KM

Uvoz polovnih vozila u Bosnu i Hercegovinu posljednjih godina...

Kako da prepoznate slatke mandarine od onih kiselih

Kupovina mandarina ponekad se pretvori u razočarenje tek kada...

Gdje je SDP izgubio najviše glasova u TK?

Socijaldemokratska partija Bosne i Hercegovine (SDP BiH) na Općim...

Studenti Univerziteta u Tuzli mogu aplicirati za stipendije od 3.000 KM

Bošnjački institut – Fondacija Adila Zulfikarpašića raspisao je javni...
spot_img

Povezane vijesti

Continue to the category