Ovih dana očekuje se značajan rast cijena hljeba i peciva u Federaciji Bosne i Hercegovine, prenosi biznisinfo.ba.
Korekcije cijena planiraju gotovo sve kompanije koje se bave proizvodnjom ovih osnovnih prehrambenih proizvoda, dok su najveći proizvođači već počeli s povećanjem cijena za približno 20 posto.Jedan od vodećih proizvođača hljeba u BiH, kompanija Klas, već je najavila korekciju svojih cijena.
Poskupljenje već vidljivo u trgovinama
Prema dostupnim informacijama, Klasov polubijeli hljeb od 400 grama poskupjet će sa 1,70 KM na najmanje 2 KM.
Međutim, u nekim trgovinama cijena ovog hljeba već je porasla na 2,15 KM.
Prodavačica iz trgovine Bazar za biznisinfo.ba potvrdila je kako su nove cijene primijenjene početkom ove sedmice, dok je moguće da ostali lanci trgovina još nisu završili s prilagođavanjem cijena.
Iz kompanije Klas su za klix.ba objasnili razloge poskupljenja. Kako navode, rast cijena je direktno povezan s povećanjem troškova svih ključnih sirovina, energije, goriva i drugih operativnih troškova.
“Ulažemo maksimalne napore da očuvamo kvalitet proizvoda na najvišem nivou, ali trenutna ekonomska situacija zahtijeva prilagođavanje kako bismo osigurali održivost poslovanja,” izjavio je direktor Klasa, Madžid Avdagić.
Porast cijena i kod drugih proizvođača
Najavljeno je da će i druge kompanije koje se bave proizvodnjom hljeba i peciva, kao i tjestenine, slijediti ovaj trend rasta cijena.
Cijene brašna u BiH već su porasle krajem septembra prošle godine.
Tada su iz Republike Srpske najavili rast cijena brašna za 10 posto, iako to nije odmah uticalo na cijene hljeba.
Prema riječima Zorana Kosa, predsjednika Udruženja mlinara Republike Srpske, poskupljenje brašna povezano je s lošim prinosima i kvalitetom domaće pšenice, što je dovelo do povećanog uvoza kvalitetnije pšenice iz Mađarske i Srbije.
“Ponuda i potražnja, kao i vremenski uvjeti, značajno su uticali na cijene. Nažalost, pšenica koju će građani jesti u budućnosti neće dolaziti iz BiH, već iz uvoza,” izjavio je Kos.
Novi udar na građane
Iz Udruženja potrošača ističu da svako poskupljenje osnovnih životnih namirnica, poput hljeba, predstavlja novi finansijski teret za građane, od kojih veliki broj već sada teško preživljava.
Rast cijena osnovnih namirnica, dodatno opterećen inflacijom i povećanjem troškova života, ugrožava standard građana i sve više doprinosi osjećaju ekonomske nesigurnosti.