Subota, 21 Decembra, 2024
spot_img
NaslovnicaVijestiKalesijaBKC Kalesija: Premijera predstave “Hasanaginica”

BKC Kalesija: Premijera predstave “Hasanaginica”

Prošlo je 250 godina otkako je prvi put objavljena tužna balada o Hasanaginici, jednoj od najvažnijih bosanskohercegovačkih narodnih usmenih pjesama. Tim povodom realizuje se pozorišna predstava Hasanaginica, zasnovana na novom dramaturškom čitanju ove balade. Režiser predtave je Irfan Kasumović a ista je rađena po tekstu po tekstu Mirze Begovića, scenariste i režisera filma Amanet. Glavni producent predstave je JU BKC “Alija Izetbegović” Kalesija. Koproducenti Narodno pozorište Tuzla, Bosansko narodno pizorište Zenica, Narodno pozorište Mostar, Pozorište mladih Tuzla. Pokrovitelji Ministarstvo za kulturu, sport i mlade TK i Ministarstvo za nauku, kulturu, obrazovanje i sport Zeničko-Dobojskog kantona. Između ostalih u predstavi igra i kalesijski glumac Nermin Hodžić.

Premijera predstave u Kalesiji je 15.12.2024. godine u 19:00 sati. Ulaz 10KM.

Podsjećanja radi, radi se o projektu koji za cilj ima očuvanje kulturne baštine, afirmaciju usmene književnosti, edukaciju mladih, posebno učenika o značaju Hasanaginice, afirmaciju međukantonalne saradnje, kao i ukazivanje na ulogu i značaj jezika i kulture u izgradnji identiteta.

Prilikom potpisivanja ugovora direktor Fahrudin Sinanović je kazao da je ovo do sada najveći projekat koji će u saradnji sa ostalim partnerima realizirati kalesijski BKC, a za premijeru predstave u Kalesiji je kazao da je bez sumnje kulturni događaj godine.

Balada Hasanaginica prvi put je objavljena 1774. godine pod nazivom „Žalostna pisanca plemenite Asanaginice”. Objavljena je u Veneciji, u knjizi “Viaggio in Dalmazia” (Put po Dalmaciji) italijanskog opata, putopisca i etnografa Alberta Fortisa. Balada je nastala između 1646. i 1649. u okrilju begovske bošnjačke porodice iz Imotske krajine, koja je tada bila dio Bosanskog pašaluka, i pamtila se i prenosila po Imotskom i okolini dok je konačno nije i zapisao Alberto Fortis.
Balada Hasanaginica je postala dio kulturnog naslijeđa svijeta, čitana je, tumačena i korištena na različite načine – u prijevodima, dramskim, baletskim i operskim izvođenjima, prikazima ljudi kojima izvorno pripada.

POVEZANI ČLANCI
spot_img

Popularno