Petak, 27 Decembra, 2024
spot_img
NaslovnicaVijestiTuzlanski kantonInfografikama mladima približiti dešavanja iz obrambeno – oslobodilačkog rata

Infografikama mladima približiti dešavanja iz obrambeno – oslobodilačkog rata

Danas su u prostorijama gimnazije „Ismet Mujezinović“ u Tuzli promovisane infografike „Heroji odbrambeno oslobodilačkog rata“ i „Žene dobitnice ratnog priznanja Zlatni ljiljan“. Radi se o realizaciji projekta „Sjećanje na heroje: Edukacija kroz historiju: Info-grafike kao alat budućnosti“ kojim se na ilustrativan način učenicima nastoje približiti i konkretizirati činjenice iz odbrambeno – oslobodilačkog rata 1992-‘95. Infografikama je, za potrebe edukacije učenika, ali i njegovanje kulture sjećanja, predstavljeno 9 heroja odbrambeno – oslobodilačkog rata sa osnovim biografskim podacima i mjestom pogibije i 13 heroina dobitnica priznanja „Zlatni ljiljan“

„Postavljanje infografika u javne ustanove, na prvom mjestu škole na području Tuzlanskog kantona je projekat kojeg je Ministarstvo za boračka pitanja TK pokrenulo u saradnji sa Memorijalnim centrom u Sarajevu, a cilj nam je mladim generacijama i na ovaj način, u skladu sa našim principijelnim opredjeljenjem, prenijeti što više činjenica o dešavanjima iz novije historije, kako bi oni najmlađi, koji to nisu iskustveno proživjeli, imali priliku svakodnevno vidjeti i pročitati o herojskim podvizima branilaca BiH“, kazala je ministrica za boračka pitanja Senada Dizdarević i dodala da postavljanjem infografika u školama projekat neće biti zatvoren, te da sve javne institucije koje procijene i smatraju da ovakvu postavku treba da imaju u svojim prostorima, treba da se obrate Ministarstvu kako bi im se dodijelio jedan primjerak.

„Tuzlanski kanton nastoji kroz brojne projekte njegovati kulturu sjećanja, te našim najmlađim, učenicima prezentirati činjenice iz naše, ne tako davne, historije. Uz zakon kojim su sistemski uređeni značajni datumi na području Tuzlanskog kantona, biste koje smo uradili za naša tri heroja, Hodžića, Mešića i Malkića, izučavanje događaja iz odbrambeno – oslobodilačkog rata u 9. razredu osnovne škole, te brojne druge aktivnosti koje provodimo, i ove infografike pomoći će da učenici, kojima su ti događaji relativno apstraktni, dobiju cjelovitu sliku i da konkretizuju teorijsko učenje. Zbog toga je Vlada Tuzlanskog kantona prepoznala ovaj projekat i njegovoj realizaciji pružila podršku, kazao je premijer Halilagić, zahvaljujući se Memorijalnom centru Sarajevo što je osim heroja, jednu infografiku posvetio i ženama i njihovoj ulozi u ratu 1992-‘95.godina.

Osim promocije, infografike su danas i uručene određenom broju škola sa područja Tuzlanskog kantona, a u narednim danima one će biti distribuirane i postavljene i u ostalim osnovnim i srednjim školama na području našeg kantona.

„Ne smijemo dopustiti da mladi ljudi putem neprovjerenih izvora na internet platformama stiču znanja. Time mogu steći pogrešne predstave i mi zbog toga moramo kroz sistem naše mlade ljude učiti o našoj prošlosti. Moramo ih učiti da o prošlosti razmišljaju kroz činjenice i ovo je jedan od načina da do toga dođemo“, rekao je danas ministar obrazovanja i nauke Ahmed Omerović.

„Činjenica je da je ovo pitanje nedovoljno obrađeno u našim udžbenicima i uopće i izučavanju do univerzitetskog nivoa. Ima nekih pozitivnih pomaka i doprinosa u udžbenicima, a svojevrstan doprinos dala je i Monografija II korpusa ARBiH. U tom smislu ovaj Kanton je napravio određene pomake, prije svega u univerzitetskoj nastavi gdje izučavamo i najsavremenije događaje vezane za agresiju na Republiku Bosnu i Hercegovinu i općenito rat protiv Republike Bosne i Hercegovine i Bosne i Hercegovine kao države posle 1995. godine. Imamo predmete poput istorije genocida gdje studenti također samostalno istražuju pitanja vezana za agresiju na Republiku Bosnu i Hercegovinu, analiziraju presude Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju i presudu Međunarodnog suda pravde u Hagu“kazao je danas univerzitetski profesor Sead Salimović, i dodao da se danas sa činjenicama nastoji manipulisati, te da je poznavanje historije i smještanje činjenica u širi kontekst vrlo važno za širenje jedine istine. „U tom smislu značajan je doprinos ovih infografika“, zaključio je Salimović.

Memorijalni centar Sarajevo je ovaj projekat započeo prije dvije godine i ove infografike su već postavljene na području Kantona Sarajevo i Bosansko – podrinjskog kantona.

„Smatramo da je ovo osnovna misija naše institucije, da prenosimo znanja i informacije o časnoj borbi Armije i MUP-a RBiH mlađim generacijama. Cilj nam je da mlađe generacije nauče i steknu dodatne informacije o ljudima kojima smo neizmjerno zahvalni za slobodu i nezavisnost naše domovine Bosne i Hercegovine“, kazao je direktor Memorijalnog centra Sarajevo Ahmed Kulanić

Također, u okviru promocije održana je i panel diskusija „Važnost sjećanja: Uloga heroja i žena u odbrani Republike Bosne i Hercegovine 1992-1995“ u kojoj su učestvovali i ministri Dizdarević i Omerović.

Današnjem događaju osim premijera Halilagića, ministra Omerovića i ministrice Dizdarević, prisustvovali su i ministrica prostornog uređenja i zaštite okolice Anela Ajšić i ministar za rad, socijalnu politiku i povratak Fadil Alić.

POVEZANI ČLANCI
spot_img

Popularno