premijera Halilagića i federalnog ministra Lakića
Gasifikacija Tuzlanskog kantona bila je fokus današnjeg radnog sastanka delegacije Vlade Tuzlanskog kantona, predvođene premijerom Irfanom Halilagićem, sa delegacijom Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije, predvođene ministrom Vedranom Lakićem, a kojem je prisustvovao i vd direktora kompanije BH-GAS Edis Baković sa saradnicima.
Kako je na sastanku rečeno Bosna i Hercegovina je u tranzicionom periodu i pred nama je mnogo izazova. Za nepunu godinu dana, u 2026. godini, planirano je uvođenje karbonske takse što pred sve nas, a prije svih pred izvozno orijentirana privredna društva, kao tranzicioni energent sa uglja na ekološki prihvatljive energente, stavlja prirodni gas. U tom smislu dekarbonizacija, odnosno eliminacija uglja kao primarni zadatak, posebno mora biti posmatrana u tuzlanskoj regiji koja je naslonjena na ovu rudu kao osnovni energent. Tokom sastanka izraženo je žaljenje što se ranije nije ušlo u procese gasifikacije, ali i istaknuto da još uvijek nije kasno da se uhvati korak u procesu tranzicije.
S ciljem konkretizacije projekta gasifikacije istaknuto je da je priprema prostorno planske dokumentacije prioritet.
Vlada Tuzlanskog kantona priprema izmjene Prostornog plana, tako da je idealno vrijeme da se, ako već postoje ideje i trase, te ideje što prije uvrste u novi prostorni plan i time omogući provođenje daljih aktivnosti na realizaciji ovog energetskog megaprojekta, rečeno je danas. Također, izražena je spremnost da se trenutno postojeći infrastrukturni vodovi i objekti, kao što su vodovodne instalacije, sonovodi, toplovodi, te trase postojećih i potencijalnih puteva, kao i sve ostalo što nije su tehničkoj suprotnosti i zahtjevima transporta gasa stavi u funkciju planiranja trasa za gasifikaciju Tuzlanskog kantona.
„Danas smo razgovarali o projektima gasifikacije Tuzlanskog kantona i o našim mogućnostima kako da kroz izmjenu prostornoplanske dokumentacije, koja započeta, ali i u ostaloj komunikaciji, a vjerovatno na nivou stručnih timova koje ćemo usaglasiti u narednih nekoliko dana, kako da Tuzlanski kanton zaista postane jedan fokus Federalnog ministarstva, a naravno i u kontekstu infrastrukturnih projekata koji bi trebali dovesti gas nu područje Tuzlanskog kantona. Mi smo pokazali našu spremnost i zaista opredijeljenost za ovaj projekat, jer objektivno postoji potreba za to i želim da vjerujem da ćemo u narednih nekoliko mjeseci intenzivirati ove kontakte, da ćemo definisati prioritete i da ćemo zapravo uraditi i konkretne stvari kada je u pitanju dovođenje infrastrukture koja je potrebna za dovođenje plina na područje Tuzlanskog kantona“, rekao je danas premijer Halilagić.
Ministar Lakić je ukazao da ugalj kao energent vrlo vjerovatno, u narednih nekoliko godina ili decenija, više neće biti korišten da stvara baznu energiju.
„Iako ćemo morati u narednih 3 do 5 godina pojačati proizvodnju uglja, mi moramo paralelno s tim misliti o budućnosti, o našim budućim generacijama i ono što se nameće kao prijelazno gorivo i prelazni energent to je gas“, kazao je ministar Lakić i istaknuo nadu da će sve političke partije dati doprinos u smislu realizacije Zakona o jušnoj interkonekciji.
„Moram istaknuti da je južna interkonekcija vrlo bitna jer nas diverzifikuje od jednog dovoda gasa u Federaciju Bosne i Hercegovine. Ali isto tako želim napomenuti da su i zapadna interkonekcija koja povezuje Unsko-Sanski kanton i sjeverna interkonekcija, koja povezuje Posavski kanton, a kroz Posavski kanton i Tuzlanski kanton, vrlo bitne za narodni period“, kazao je Lakić.
Također, osim gasifikacije, na današnjem sastanku pažnja je posvećena i geotermalnoj energiji, te je rečeno da Federalno ministarstvo radi na izradi studije koja će ukazati na geotermalne potencijale, a prema pokazateljima iz prethodnih perioda, Tuzlanski i Posavski kantoni su vrlo interesantni za geotermalnu energiju.
Tema razgovora bila je i energijska efikasnost, odnosno finansiranje projekata u ovoj oblasti. Ministar Lakić i premijer Halilagić izrazili su svoju spremnost za udruživanje sredstava i zajedničko usmjereno djelovanje na projektima energijske efikasnosti kako bi se postigli maksimalni efekti i pomoglo, prije svega izvozno orjentiranim privrednim subjektima da izgradnjom vlastitih solarnih elektrana ili korištenjem toplotnih pumpi smanje procenat korištenja električne energije nastale korištenjem fosilnih goriva.
Osim premijera Halilagića, u ime Vlade TK današnjem sastanku su prisustvovali ministrica prostornog uređenja i zaštite okolice Anela Ajšić i ministar privrede Edin Duraković, dok su uz Ministra Lakića sastanku prisustvovali savjetnik federalnog ministra energije, rudarstva i industrije Fadil Nadarević, te u ime kompanije BH Gas v.d. direktor Edis Baković, v.d. izvršni direktor Dževad Bečirević, inžinjer za razvoj u BH Gas Mirela Hadžiomerović – Šutović, te stručni savjetnik Jasmin Salkić.