Iako je Ustavni sud Bosne i Hercegovine (BiH) obilježavanje 9. januara kao dana Republike Srpske (RS) proglasio neustavnim, vlasti manjeg bh. entiteta su se kao i inače oglušile na odluke koje su konačne i obavezujuće te krenule u kršenje zakona.Obilježavanje ovog neustavnog dana počelo je već 8. januara, a u Banju Luku je došla delegacija Vlade Srbije.
Nakon toga su uslijedile reakcije Ambasade Sjedinjenih Američkih Država (SAD) u BiH i visokog predstavnika Christiana Schmidta koji je podsjetio vlasti RS-a da je obilježavanje 9. januara krivično djelo.
Osim toga, Schmidt je još 2023. godine najavio da se 9. januar neće obilježavati na način na koji se obilježava u 2024. godini, ali je sve ostalo samo na riječima.
“Treba reći da se 9. januar 2024. u tom okviru i na taj način neće dogoditi. Dakle, mogu se slaviti i državni i praznici entiteta, ali to se može raditi na drugi način i nikome zbog toga neće pasti kruna s glave”, kazao je Schmidt.
Jučer je državni ministar vanjskih poslova Elmedin Konaković uputio inicijativu Vijeću ministara BiH da se 9. januar proglasi danom žalosti na teritoriji BiH.
Rekao je da je proglašenje 9. januara, prema presudama Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju, prvi zločinački plan koji je pokrenuo spiralu zločina na području bivše Jugoslavije, a fokusiran prema BiH i Hrvatskoj, pokrenut od Slobodana Miloševića i njegovih saradnika, uključujući Jovicu Stanišića i Frenkija Simatovića, presuđene pred međunarodnim sudovima, kao i pomagača u BiH predvođenih ratnim zločincima Radovanom Karadžićem i Ratkom Mladićem.
Radio Feral/Klix.ba