Subota, 18 Januara, 2025
spot_img
NaslovnicaVijestiTuzlanski kantonBingo upozorava građane i apeluje na oprez, lažne nagradne igre sve češće

Bingo upozorava građane i apeluje na oprez, lažne nagradne igre sve češće

Lažne nagradne igre na društvenim mrežama postaju sve veći problem i kod nas. Kompanija Bingo, naš vodeći trgovački lanac, suočava se sa se češćim zloupotrebama imena i logotipa loga kompanije u ovim prevarama. U posljednjih nekoliko godina, ali i intenzivno u posljednjih nekoliko dana, veliki broj građana kontaktirao je Bingo nakon što su ostavili svoje lične podatke na lažnim stranicama misleći da učestvuju u njihovim nagradnim igrama.

“Nažalost, prevaranti su otišli korak dalje i počeli sponzorisati objave na svim mrežama, ciljajući uglavnom starije građane. „Brojni korisnici prijavili su nam da su podijelili svoje podatke, nesvjesni da to nisu učinili putem naših zvaničnih kanala,” navode iz Binga. Kompanija naglašava da sve njihove nagradne igre objavljuju isključivo na službenim stranicama i profilima.

Kako prevaranti djeluju?

Prevaranti kreiraju lažne Facebook i Instagram stranice koje izgledaju gotovo identično kao zvanične stranice kompanija. U ovim lažnim objavama, često se koriste privlačni slogani poput “Osvojite vaučer!” ili “Poklanjamo svima!” uz zahtjeve da korisnici ostave svoje lične podatke ili kliknu na sumnjive linkove.

Posebno je zabrinjavajuće to što žrtve ovih prevara ne mogu same prijaviti problem policiji, osim ako im nije načinjena direktna šteta, skidanje novca sa računa ili zloupotreba podataka. Bingo ističe da su o ovom problemu ranije informisali nadležne institucije, ali da se problem i dalje širi.

Primjer lažne nagradne igre
Primjer lažne nagradne igre

Iskustva iz svijeta

Ovaj fenomen nije primjetan samo u Bosni i Hercegovini. Slični slučajevi zabilježeni su širom svijeta. U mnogim zemljama, velike kompanije sarađuju sa sigurnosnim stručnjacima i društvenim mrežama kako bi prijavile i uklonile lažne stranice. Na primjer: Facebook je razvio alate za verifikaciju stranica, omogućavajući korisnicima da lakše prepoznaju zvanične profile. Evropske zemlje ulažu u digitalnu pismenost, kroz edukativne kampanje koje uče građane kako prepoznati online prevare. Australija je pokrenula nacionalni program za prijavu online prevara putem centralizovanog portala koji ubrzava proces uklanjanja lažnih sadržaja.

Šta vi možete učiniti da se zaštitite?

Prije učešća u bilo kakvoj igri ili ostavite svoje lične podatke uložite maksimalan napor da provjerite autentičnost stranice. Provjerite i da li je nagradna igra realna i uvijek imajte na umu da društvenim mrežama pristup imaju svi i da svako može napraviti stranicu i postaviti lažni sadržaj. Nikada ne unosite svoje podatke na stranice koje ne prepoznajete. Ako naiđete na lažnu stranicu, prijavite je platformi (Facebook, Instagram) ili organizacijama koje se bave sigurnošću na internetu. Obratite pažnju na određene detalje: pravopisne greške, loš dizajn ili previše dobrih ponuda.

Primjer lažne nagradne igre
Primjer lažne nagradne igre

Apel kompanije Bingo

“Sve naše nagradne igre i darivanja Bingo objavljuje na svojim službenim stranicama www.bingobih.ba i www.bingotuzla.ba, te mrežama Facebook i Instagram. Ograđujemo se od bilo kakve odgovornosti vezane za pomenute lažne nagradne igre,” poručuju iz kompanije.

Upozorenje Federalne uprave policije

Federalna uprava policije (FUP) već duži vremenski period upozorava građane na sve češće slučajeve online prevara. Oštećeni građani, često nesvjesni opasnosti, prijavljuju kako su prevaranti zloupotrijebili njihove podatke za različite online transakcije.
FUP apeluje na građane da budu izuzetno oprezni te da nikada ne dijele lične podatke kao ni podatke o svojim bankovnim karticama s trećim osobama, bez obzira na okolnosti.

Iz policije naglašavaju da je većina prevara zasnovana na ljudskim greškama i neinformisanosti. Stoga je izuzetno važno da građani budu svjesni potencijalnih rizika i da svoje podatke čuvaju pažljivo kako bi izbjegli financijske gubitke.

POVEZANI ČLANCI
spot_img

Popularno