Četvrtak, 23 Januara, 2025
spot_img
NaslovnicaVijestiBiHRaspisan tender za modernizaciju novčanica konvertibilne marke vrijedan 1,1 milion KM

Raspisan tender za modernizaciju novčanica konvertibilne marke vrijedan 1,1 milion KM

Centralna banka Bosne i Hercegovine objavila je projekt modernizacije dizajna novčanica konvertibilne marke (KM). U sklopu ovog projekta, pokrenut je postupak javne nabavke za unapređenje estetskih i sigurnosnih obilježja svih apoena KM, s procijenjenom vrijednošću od 1.100.000 KM.

Modernizacija podrazumijeva redizajn postojećih apoena od 10 KM, 20 KM, 50 KM i 100 KM, uvođenje novog apoena od 200 KM te izradu suvenir novčanice koja će biti predstavljena 2027. godine povodom obilježavanja 30. godišnjice Centralne banke BiH.

Projekt dolazi u trenutku kada Centralna banka Bosne i Hercegovine povlači iz opticaja starije serije novčanica KM iz razdoblja od 1998. do 2009. godine. Dok modernizacija ima za cilj prilagodbu domaće valute savremenim tehničkim i vizualnim standardima, povlačenje starih serija osigurava postepenu tranziciju prema novim izdanjima koja nude veću sigurnost i funkcionalnost.

ŠTA PODRAZUMIJEVA MODERNIZACIJA DIZAJNA?​

Centralna banka BiH navodi da će modernizacija novčanica uključivati ne samo promjene u dizajnu, već i tehnološka unapređenja zaštitnih obilježja. Plan je zadržati ključne elemente koji daju identitet valuti, poput portreta i motiva na naličju, ali uz mogućnost prilagodbe njihovih veličina, položaja i ugla prikaza radi estetski modernijeg izgleda. Također, svi natpisi će ostati na latiničnom i ćiriličnom pismu, ali veličina i font slova mogu se mijenjati kako bi se osigurala bolja čitljivost.

U okviru procesa modernizacije dizajna novčanica konvertibilne marke (KM), Centralna banka Bosne i Hercegovine posebnu pažnju posvećuje očuvanju prepoznatljivog identiteta domaće valute, ali i uvođenju tehničkih i estetskih unapređenja koja odgovaraju savremenim standardima.

Pristup modernizaciji temelji se na kombinaciji tradicionalnih elemenata i inovativnih rješenja. Koncept omogućava zadržavanje postojećih motiva, uz prilagodbe koje doprinosе modernijem izgledu, boljoj čitljivosti i povećanoj sigurnosti. Fokus je na usklađivanju estetike s potrebama različitih korisnika, uključujući osobe s invaliditetom, i na osiguravanju da novčanice budu otporne na krivotvorenje kroz primjenu najnovijih tehnoloških dostignuća.

“Portreti na licu i motivi na naličju neće biti zamijenjeni, ali će biti moguće izvršiti izmjene u pogledu njihove veličine, položaja, ugla pod kojim su prikazani, kako bi novčanice imale ljepši i moderniji izgled.

Svi natpisi na novčanicama, uključujući redoslijed latiničnog i ćiriličnog pisma, bit će zadržani, ali moguće su promjene u veličini i fontu slova i brojeva kako bi se postigla bolja čitljivost. Pozadinski uzorci, poznati kao giljoše, bit će prilagođeni tako da novčanice više ne budu imale bijele rubove, nego će uzorci biti isprintani bez prekida, sve do ivica novčanice.

Također, u cilju jasnijeg razlikovanja apoena novčanica, bit će dozvoljene manje izmjene u nijansama osnovnih boja, čime će se dodatno olakšati identifikacija različitih apoena. Uvođenjem novih oznaka za slijepe i slabovidne osobe, novčanice će postati pristupačnije široj populaciji, a sve ove promjene bit će usmjerene na povećanje zaštite novčanica od krivotvorenja, koristeći najnovije tehničke mogućnosti koje omogućuju veću sigurnost i dugovječnost valute”, navode u Javnoj nabavci pod nazivom “Nabavka usluga modernizacije dizajna novčanica KM”.

FAZE REALIZACIJE MODERNIZACIJE​

Projekt modernizacije dizajna novčanica odvijat će se u jasno definiranim fazama. Prva faza uključuje analizu postojećih novčanica, njihove sigurnosne karakteristike te utvrđivanje područja koja treba unaprijediti. Nakon toga slijedi izrada skica za nove i modernizirane apoene, pri čemu će se istražiti različite vizualne opcije. Treća faza podrazumijeva tehničku obradu dizajna, koja uključuje primjenu specijaliziranih softverskih alata.

Četvrta faza sastoji se od finalne provjere dizajna, tokom koje će se predloženi izgled testirati na podlozi novčanica koristeći različite tehnike tiska, kao što su offset i duboki tisak. Završna faza uključuje odobrenje na presi u ovlaštenim kompanijama za štampanje, uz prisustvo stručnjaka za svaki ključni proces. Cijeli projekt traje 15 mjeseci od trenutka potpisivanja ugovora.

Centralna banka BiH ističe da je proces javne nabave strogo regulisan. Kandidati moraju ispuniti niz kriterija, uključujući iskustvo u realizaciji sličnih projekata u posljednje tri godine i posjedovanje certifikata kvalitete poput ISO 9001:2015. Rok za prijavu sudjelovanja u pretkvalifikacijskoj fazi je 15. januar 2025. godine, nakon čega će kvalificirani kandidati biti pozvani da dostave svoje ponude.

POVLAČENJE STARIH SERIJA NOVČANICA​

Paralelno s modernizacijom, Centralna banka povlači iz opticaja novčanice KM iz razdoblja od 1998. do 2009. godine. Odluka se odnosi na apoene od 10 KM, 20 KM, 50 KM i 100 KM, uključujući serije iz 1998., 2002., 2007., 2008. i 2009. godine.

Stare novčanice mogu se koristiti za plaćanja zaključno s 31.12. 2024. godine, nakon čega će prestati biti zakonsko sredstvo plaćanja. Zamjena povučenih novčanica odvijat će se u dvije faze. Tokom 2025. godine građani će moći obaviti zamjenu u komercijalnim bankama, dok će od 2026. godine do kraja 2035. godine zamjena biti omogućena isključivo u Centralnoj banci BiH.

Građani su pozvani da na vrijeme provjere svoje novčanice i osiguraju njihovu zamjenu. Povlačenje starih serija dio je plana da se u opticaj uvedu isključivo novčanice s moderniziranim sigurnosnim i vizualnim karakteristikama.

Modernizacija dizajna i povlačenje starih serija novčanica donose višestruke koristi za građane i financijski sistem Bosne i Hercegovine. Nova izdanja novčanica osiguravaju veću sigurnost protiv krivotvorenja, poboljšavaju funkcionalnost za korisnike, uključujući osobe s oštećenjem vida, te vizualno predstavljaju savremeniji identitet domaće valute.

akta.ba

POVEZANI ČLANCI
spot_img

Popularno