Danas će se obilježiti 29. godišnjica proboja pripadnika 28. divizije iz zaštićene zone UN-a, Enklave Srebrenica, i spajanje sa II Korpusom Armije Republike Bosne i Hercegovine. Tim povodom juče je održana i press konferencija, gdje je prezentovan plan aktivnosti za obilježavanje ovog značajnog datuma.
Salih Mulalić preživio je Kolonu smrti 1995. godine. Tih dana je, kako kaže, prolazio pakao, a 16. juli, dan kada je uspio doći na slobodnu teritoriju, za njega predstavlja drugi rođendan.
„To je bio pakao. Meni se svakog trenutka vrati film na ono što se dešavalo. Dvije ključne stvari koje su se desile u proboju jesu momenat kada sam na Kameničkom brdu saznao da mi je brat poginuo u Boća potoku i ja sam se vratio nazad. Međutim, tad srećem rahmetli Ejuba Golića, čovjeka koji je zaslužan za mnoge živote danas, gdje mi jednostavno kaže: Vrati se, ispred mene su živi, a iza mojih leđa su mrtvi“, ispričao je Salih Mulalić, predsjednik Udruženja “Preživjeli genocida 11. juli 1995.”.
Jedinice 28. divizije 12. jula su prešli put duži od 100 km, gdje su sve vrijeme bili izloženi neprijateljskim napadima. Jaka želja za životom i dolaskom na slobodnu teritoriju bilo je jedino što im je davalo snagu.
„U historiji nije zapamćeno da je jedna armija, vojska, napravila proboj kroz 100 km četničke teritorije i došla na slobodnu teritoriju sa dvije hiljade preživjelih boraca i preko dvije hiljade civila koje je za sobom morala da nosi i da na neki način prevede na slobodnu teritoriju“, rekao je Fahrudin Hasanović, predsjednik Saveza RVI TK i učesnik kolone.
Zastupnici u Skupštini TK su u martu ove godine podržali Odluku da 16. juli, datum proboja jedinica 28. divizije iz Srebrenice i njihov dolazak na slobodnu teritoriju 2. korpusa Armije Republike BiH bude uvršten u datume značajne za kanton.
„Od ove godine budućnost ovog datuma je sigurna, on neće doživjeti svoj zaborav onog momenta kada preživjeli, koji su preživjeli i došli na slobodnu teritoriju TK, biološki nestanu sa lica Zemlje. Mi se iskreno nadamo da ćemo naučiti generacije da sjećanja koje nose oni koji su preživjeli ili članovi porodica onih koji nisu, da ta sjećanja oni zapravo upamte“, kazala je Senada Dizdarević, ministrica za boračka pitanja TK.
Iz Podrinja, Tuzlanskog i Sarajevskog kantona organizovani su autobusi za sve zainteresovane da prisustvuju manifestaciji obilježavanja 16. jula. U 17:30 sati planirano je polaganje cvijeća, a zatim slijedi izložba fotografija te akademija gdje će se dodijeliti plakete i na kraju kulturno umjetnički program.
Radio Feral/RTV Slon