Zmajevi remizirali sa Belgijom

Fudbalske reprezentacije Bosne i Hercegovine i Belgije remizirale su večeras uZenici, bilo je 1:1 u susretu trećeg kola kvalifikacija za Evropsko prvenstvu. Bila je to sjajna utakmica, gosti su bili bolji u prvom,Zmajevi u drugom dijelu pa se može reći da je remi najrealniji ishod večerašnjeg dvoboja.

Sjajno su Đavoli otvorili meč. Redale su se šanse, a na golu je raspoložen bio Asmir Begović. Eden Hazard pravio je velike probleme Mensuru Mujdži na desnoj strani naše odbrane, a tako je bilo sve dok se Muhamed Bešić nije ozbiljnije uključio u obavljanje teških defanzivnih zadaća.

No, i pored sjajne igre gostiju, domaći tim ipak je prvi stigao do pogotka. Bio je to lijep prodor Miralema Pjanića po lijevoj strani, izvrsna povratna lopta na desetak metara za Edina Džeku koji šutira lijevom nogom i zabija za veliko slavlje 12.000 navijača na Bilinom polju. Igrao se 28. minut meča.

Kod rezultata 1:0 otišlo se na odmor. Bilo je jasno da će Safet Sušić tim postaviti drukčije, jer očekivalo se da će prvi favorit grupe snažno napasti već na početku nastavka.

Upravo se i desio veliki pritisak. Napali su Belgijanci i već u 51. minuti stigli do zasluženog izjednačenja. Radja Nainggolan i u prvom dijelu igre pokušavao je s distance, nije pogodio, da bi mu se ”sve poklopilo” u šestoj minutu nastavka. Pucao je s dvadesetak metara, slabo je intervenirao dotad sjajni Asmir Begović, bilo je to dovoljno za 1:1.

Nije primljeni gol poremetio Zmajeve. Veliku je šansu promašio Pjanić, a potom i Džeko, BiH je definitivno bila blizu gola u perioduizmeđu 55. i 65. minute, da bi, potom, gostujući sastav ponovo preuzeo kontrolu igre, čuvao loptu i prijetio.

No, promjene rezultat do kraja ogleda nije bilo. Ostalo je 1:1. Ovim bodom Zmajevi mogu i moraju biti zadovoljni ako se u obzir uzmu sve okolnosti pod kojima smo do boda stigli.

Gosti su bili bolji, imali veći broj sjajnih prilika, ali utisak je da je remi ipak najrealniji ishod derbija grupe, posebno nakon velikih prilika Džeke i Pjanića u nastavku.

Do kraja godine, BiH će odigrati još jedan meč, u gostima protivIzraela. Ovaj susret na rasporedu je 16. novembra.
Bosna i Hercegovina – Belgija 1:1

Stadion: Bilino polje; Gledalaca:15.000; Sudija: Luca Banti (Italija); Strijelci: Džeko 28′ (BiH); Nainggolan 51′ (Belgija); Žuti karton: Kompany (Belgija)

Bosna i Hercegovina: Begović, Mujdža, Šunjić, Hadžić, Lulić, Besić, Medunjanin, Pjanić, Sušić (od 71. Višća), Ibišević, Džeko.

Belgija: Courtois, Alderweireld, Kompany, Lombaerts, Vertonghen, Defour (od 76. Fellaini), Nainggolan, De Bruyne, Lukaku (od 58. Mertens), Origi, Hazard.