Izrael pao na Bilinom polju: Višća i Džeko ostavili Zmajeve u igri za Euro!

BiH je i dalje u igri za Euro. Pobjedom nad Izraelom u 6. kolu kvalifikacija rezultatom 3:1, fudbalska reprezentacija BiH došla je do druge pobjede. Golove na prepunom Bilinom polju postigli su dva Edina – Višća je dva puta savladao Marciana, što su njegovi prvi golovi u najdražem dresu, dok je jednom pogodio kapiten i najbolji strijelac Zmajeva, Džeko.

Nakon remija i dva poraza, bila je ovo naša prva pobjeda protiv rivala.

BiH je ostala na petom mjestu grupe B, ali sada sa samo tri boda zaostatka za drugoplasiranom Belgijom, te bodoma manje u odnosu na Kipar i Izrael koji su treći, odnosno četvrti. Selektor Mehmed Baždarević uspješno je debitirao pred publikom u Zenici.

Njegovi Zmajevi od prve su minute krenuli po pogodak, stvarale su se prilike pred golom Izraelaca, no rezultat se nije mijenjao. Kada se ušlo u zadnjih pet minuta prvog dijela činilo se da će se na odmor sa nulom, a onda – golijada.

U jeku dominacije BiH, hladan tuš. Igrala se 41. minuta kada je Tal Ben Haima savladao Asmira Begovića, i ništa nije izgledalo dobrou tim trenucima. Srećom, Zmajevi su uzvratili već u sljedećem napadu.

Na dodavanje Miralema Pjanića, Edin Višća udarcem iskosa sa desne strane izjednačava rezultat na 1:1. Biloje tosamo minut nakon vodstva Izraela.

Samo tri minute kasnije BiH vodi – nakon udarca Ognjena Vranješa lopta je u šesnaestercu pogodila u ruku jednog od Izraelaca, a sudija je opravdano pokazao na bijelu tačku.

Penal je sigurno realizirao Edin Džeko za 2:1 na poluvremenu.

U mnogo manje sadržajnom drugom poluvremenu, vidjeli smo samo jedan pogodak. Večeras sjajni Višća potvrdio je pobjedu BiH u 75. minuti.

Do kraja kvalifikacija ostala su još četiri kola. BiH u narednom meču gostuje u Belgiji (3. septembar), zatim dočekuje Andoru (6. septembar), slijedi domaći meč sa Velsom (10. oktobar), te gostovanje na Kipru (13. oktobar).

Baždarević: Vratili smo se u život, od sutra počinju pripreme za Belgiju

Selektor nogometne reprezentacije BiH Mehmed Baždarević bio je izuzetno zadovoljan nakon utakmice s Izraelom koju je naša reprezentacija dobila 3:1.

“Šta da kažem, ja sam sretan. Ovo je za mene jedna od najvažnijih utakmica u životu”, rekao je Baždarević.

Baždarević se zahvalio svim igračima te je pohvalio njihov angažman.

“Igrači su jako dobro odradili svoj posao i onaj kapital priprema su dobro pretvorili u jednu lijepu pobjedu. Sad nam ostaje da čekamo šta će biti na drugim terenima i da se spremimo za narednu utakmicu”, rekao je Baždarević.

Selektor pobjedu smatra važnom jer nas vraća u život nakon serije loših rezultata.

“Bilo je važno da mi pobijedimo, da se vratimo u život, u borbu. Ova pobjeda će nam dati puno morala i elana i ovi bodovi su jako važni. Može biti još utakmica iznenađenja, a nama je jako važno da se koncentrišemo na ono što nas čeka u nastavku”, smatra Baždarević.

Selektor je rekao i da pripreme za Belgiju počinju već sutra a dodaje da su svi svjesni da ta utakmica može da nas vrati u borbu za odlazak na Euro.

Baždarević kaže da je na igračima bio jak psihološki pritisak zbog toga što je bilo mnogo komentara da ne igraju u svojim klubovima.

“Ipak, pokazali su da imaju želju, karakter i one kvalitete koje trebamo”, zaključio je Baždarević koji dodaje da je prvih 20 minuta bilo izuzetno dobro odrađeno ali da možemo biti zadovoljni i cijelom utakmicom.

Guttman pružio ruku boljem: Čestitam BiH na pobjedi, mi se u toj sitauciji…

Selektor Izraela Eli Guttman čestitao je Bosni i Hercegovini na zasluženoj pobjedi rezultatom 3:1.

”Prije svega želim čestitati BiH, bili su bolji i pritiskali su nad od početka, nismo se snašli u toj situaciji i BiH je zasluženo pobijedila”, rekao je Guttman.

Iskusni stručnjak do kraja kvalifikacija očekuje tešku borbu.

”Od početka smo znali da je ovo teška grupa, u ovom trenutku ne mogu ništa više reći. Do kraja nas očekuje velika borba”, zaključio je Guttman.

Kvalifikacije za Euro: Rezultati i tabela grupe ‘B’ u kojoj se nalazi BiH

Bosna i Hercegovina – Izrael 3:1
Andora – Kipar 1:3
Vels – Belgija 1:0