NJEMAČKA – POTREBNI LJEKARI I INŽENJERI
Čelnik njemačke agencije za zapošljavanje pozvao je ljekare i inženjere iz južne Evrope da potraže posao u Njemačkoj.
– Njemačkom tržištu rada u dogledno vrijeme biće potrebno 200.000 novih stranih radnika svake godine, kako bi se zadovoljila potražnja za odgovarajućom radnom snagom – rekao je direktor Savezne agencije za zapošljavanje Frank-Jürgen Weise, u intervjuu za Rheinische Post .
– Broj ljudi koji su pronašli posao u Njemačkoj, a dolaze iz Španije, Grčke i Italije, zamalja najviše pogođenih krizom, porastao je prošle godine za osam posto – kazao je Weise, dodajući da iz tih zemalja uglavnom dolaze inženjeri, ljekari i drugi zdravstveni stručnjaci, prenosi regionalni portal Seebiz.
Manjak radne snage je veliki problem u Njemačkoj, koja ima jednu od najnižih stopa nataliteta u Evropi i tek je prošle godine, zahvaljujući imigrantima, zaustavila višegodišnje demografsko nazadovanje.
(Fena)