Utvrđen nacrt Zakona o pozorišnoj djelatnosti
Na danas održanoj sjednici Vlada je utvrdila nacrt Zakona o pozorišnoj djelatnosti. Ovim propisom planirano je kvalitetnije uređivanje pozorišne djelatnosti kao dijela kulturnih i umjetničkih vrijednosti na području Tuzlanskog kantona, a naročito nosioci pozorišne djelatnosti, osnivanje i rad pozorišta, organizacija pozorišta, opći akti pozorišta, status pozorišnih umjetnika i drugih djelatnika zaposlenih u pozorištu, nadzor nad radom pozorišta i drugih pravnih lica koja se bave pozorišnom djelatnošću, te druga pitanja od značaja za pozorišnu djelatnost.
Ova djelatnost trenutno je uređena zakonom iz 2002. godine, koji je mijenjan i dopunjen 2011. godine, te se može konstatovati da je navedeni propis u mnogo čemu prevaziđen i ne uređuje brojna pitanja koja su od značaja za pozorišnu djelatnost. Između ostalog, novim zakonom usklađuje se kantonalni propis sa Zakonom o radu, imajući u vidu različita tumačenja u pogledu trajanja ugovora o radu u ovoj djelatnosti.
Sa analizom stanja u pozorišnoj djelatnosti Ministarstvo i formirana Radna grupa su počeli još sredinom prošle godine, te je utvrđeno da je potrebno mijenjati više od polovine trenutno važećeg propisa, pa se stoga krenulo u pravcu kreiranja novog Zakona.
Ovaj zakon utvrđen je u formi nacrta, te je predviđeno i provođenje javne rasprave o Zakonu i to u trajanju od 45 dana. Nakon toga Ministarstvo za kulturu, sport i mlade Tuzlanskog kantona sumirat će rezultate javne rasprave, sačiniti Izvještaj, pripremiti tekst prijedloga Zakona o pozorišnoj djelatnosti i uputiti ga Vladi i u dalju skupštinsku proceduru.
Stvaranjem novih zakonskih okvira stvoriti će se potpuniji uslovi da se sačuva teatarska baština i savremeno stvaralaštvo, ali i da se otvore nove perspektive za umjetnički rad generacija dramskih umjetnika koji dolaze.
I uz brojne poteškoće tokom prošle godine ostvareni najbolji rezultati u deminiranju
U toku 2024. godine, uz primjenu svih metoda, na području Tuzlanskog kantona deminirana je površina od 6.578.360 m2, što predstavlja najbolji godišnji rezultat od početka izvođenja deminerskih radova na području TK. Također ohrabruje činjenica da tokom prošle godine na području TK nisu zabilježeni slučajevi stradanja civila u minskim poljima. Računajući period od početka izvođenja operacija humanitarnog deminiranja, pa zaključno sa krajem 2024. godine na području Tuzlanskog kantona deminirana je površina terena od 46.595.823,93 m2. I pored ovih aktivnosti na području Tuzlanskog kantona još uvijek se kao sumnjiva površina vodi nešto više od 50 miliona m2 ili oko 2,0% od ukupne površine kantona. Podatak da je tokom godine uništeno preko 5.000 minsko-eksplozivnih i neeksplodiranih ubojitih sredstava, te sveprisutna pojava njihovog svakodnevnog prijavljivanja, ukazuje da još uvijek ima veliki broj ovih sredstava na terenu. Zahvaljujući djelovanju tima civilne zaštite Tuzla i pripadnicima tima KDZ MUP-a TK pronađena neeksplodirana sredstva su sigurno preuzeta, prevezena i uništena. Ipak, i pored značajnih rezultata na planu deminiranja, smanjen interes donatora za ulaganje u deminiranje na području BiH upozorava da će Strategija protuminskog djelovanja u BiH za period 2018 -2027. godina, koju je usvojilo Vijeće ministara, teško biti ostvarena, te je neophodno značajnije uključivanje domaćih vlasti.
Ostale odluke
Vlada je danas rad direktora Uprave policije Ministarstva unutrašnjih poslova Tuzlanskog kantona, Dževada Kormana, za period od 1. decembar 2023. godine do 30.novembar 2024. godine, ocijenila ocjenom odličan (5). Ukupna ocjena rada je utemeljena na osnovu razmatranja i kvartalnih informacija o stanju sigurnosti na području TK-a, Programa rada Uprave policije za 2024. godinu, na osnovu kojih je ocijenjeno da je direktor preduzeo sve potrebne mjere i radnje na realizaciji programskih ciljeva, a što je rezultiralo povoljnim stanjem sigurnosti na području TK-a, navodi se u prijedlogu ocjene ministra unutrašnjih poslova TK.
Na danas održanoj sjednici Vlada je prihvatila Informaciju Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede TK, u vezi sa primjenom Zakona o šumama FBiH. U informaciji se konstatuje da slijedom odredbi Zakona o privremenoj zabrani raspolaganja državnom imovinom Bosne i Hercegovine, kao i presudama Ustavnog suda Federacije Bosne i Hercegovine kojima je utvrđeno da donesenom Uredbom o šumama Vlade FBIH povređuje pravo na lokalnu samoupravu, Kantonalno ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede ima poteškoću u postupanju prilikom odlučivanja o načinu korištenja i davanju na korištenje šuma i šumskog zemljišta. Ovo ministarstvo nije u mogućnosti da daje u zakup šumsko zemljište u vlasništvu države i uspostavlja pravo služnosti na šumi i šumskom zemljištu u vlasništvu države, te se sada na području Tuzlanskog kantona nalaze izgrađeni objekti koji nemaju riješene imovinsko-pravne odnose i za koje Tuzlanski kanton, putem ovog Ministarstva neće naplatiti prihode od davanja u zakup šumskog zemljišta u vlasništvu države i uspostavi prava služnosti na šumi i šumskom zemljištu u vlasništvu države, na način propisan Kantonalnim zakonom o šumama. S tim u vezi, a kako bi se omogućilo postupanje Ministarstva, te realizacija investicijskih i infrastrukturnih projekata, današnjim Zaključkom Vlada Tuzlanskog kantona je zadužila Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede da se, uvažavajući stavove Ustavnog suda u vezi sa promjenom namjene šumskog zemljišta u vlasništvu države i privremenim korištenjem šumskog zemljišta u vlasništvu države, obrati Pravobranilaštvu Bosne i Hercegovine i traži saglasnosti za postupanje po svakom pojedinom zahtjevu za promjenu namjene ili privremeno korištenje šume i šumskog zemljišta u vlasništvu države. Također, Ministarstvo je zaduženo i da Uredu visokog predstavnika dostavi danas usvojenu Informaciju, te da zatraži pomoć u iznalaženju rješenja u vezi sa zahtjevima za promjenom namjene ili privremenom korištenju šume i šumskog zemljišta u vlasništvu države.
Također, Vlada je danas prihvatila i Informaciju o proizvodnji slane vode kao osnove za razvoj hemijske industrije Tuzlanskog kantona. U periodu I-XI 2024. godine u odnosu na plan prema kupcima, obim realizacije bio je manji za 107.857 m3 ili za 3,41 %, što je ohrabrujuća činjenica imajući u vidu da se radi o izvještaju za prvih jedanaest mjeseci. U 2023. godini kupaci Sisecam Soda doo Lukavac i Solana dd Tuzla su preuzeli nešto veće količine slanice i to Soda Sisecam 51.880m3 ili 1,76% više, a Solana 85.520m3 ili 16.36% više. JKP Pannonica je preuzela nešto manje količine slanice, odnosno 5.606 m3 ili 44.41% manje. Preostale industrijske rezerve ležišta Tetima sa stanjem 30.11.2024. godine iznose 30.443.356,61 t soli ili 98.204.376,16 m3 slane vode ukupne mineralizacije 310 kg/m3.
Vlada je danas prihvatila Mišljenje Ministarstva finansija TK na inicijativu Amire Fizović koja se odnosi na pomjeranje starosne granice za ostvarivanje poreznog oslobađanja od plaćanje poreza na promet nepokretnosti i prava mladih bračnih parova sa 35 godina starosti na 38 ili 40 godina. U mišljenju se ističe da je Zakonom o mladima Federacije BiH utvrđeno da se pod omladinom ili mladima podrazumijevaju osobe u životnoj dobi od navršenih 15 do navršenih 30 godina starosti. Poštujući utvrđenu definiciju omladine ili mladih u skladu sa Zakonom o mladima Federacije BiH, utvrđeno je povoljnije rješenje, te je životna dob za pojam mladih u smislu Zakona povećana sa predloženih 30 na 35 godina starosti. Razlozi za dodatno povećanje dobne granice mladih u smislu postojećeg Zakona, a koje navodi podnosilac inicijative ne mogu biti posmatrane jednostrano, već upravo na način, da je zakonodavac, utvrđujući dobnu granicu mladih, za 5 godina veću; od utvrđene Zakonom o mladima u FBiH, imao u vidu kasnije osnivanje bračne zajednice, troškove života i druge okolnosti koje utiču na sposobnosti rješavanja stambenog pitanja mladih bračnih parova. Eventualnim prihvatanjem sličnih inicijativa, zakonodavac, odnosno predlagač zakona došao bi u situaciju, da stvara nesiguran i neravnopravan položaj korisnika poreznog oslobađanja, obzirom, da bi mladi bračni parovi preko 35 godina koji su već riješili stambeno pitanje i platili porezne obaveze, bili u neravnopravnom položaju u odnosu na mlade bračne parove kojima bi eventualnim izmjenama Zakona bilo priznato porezno oslobađanje zbog povećanja dobne granice.
S ciljem praćenja dinamike realizacije investicijskih projekata na Univerzitetskom kliničkom centru u Tuzli, Vlada je danas prihvatila Izvještaj o realizaciji Projekta rekonstrukcije prostorija na Klinici za bolesti uha, grla i nosa i hirurgiju glave i vrata, JZU Univerzitetski klinički centar Tuzla. Iz Izvještaja je vidljivo da je Javna zdravstvena ustanova Univerzitetski klinički centar Tuzla u potpunosti okončala navedeni projekat, te u cijelosti utrošila odobrenih 30.000 KM za ovu namjenu. Imajući u vidu da su troškovi rekonstrukcije iznosili nešto više od odobrenih sredstava, UKC je razliku sredstava osigurao iz vlastitih prihoda.
Vlada je danas prihvatila tekstove aneksa kolektivnih ugovora za djelatnosti osnovnog i srednjeg obrazovanja u Tuzlanskom kantonu.
Također, Vlada je donijela odluke kojom se specijalno sanitetsko vozilo marke Volkswagen, koje se trenutno knjigovodstveno vodi na budžetskoj poziciji Vlada Tuzlanskog kantona, prenosi se u vlasništvo Javne zdravstvene ustanove Univerzitetski klinički centar Tuzla, a putničko motorno vozilo marke Škoda, model Yeti, sa Ministarstva za rad, socijalnu politiku i povratak prenosi u vlasništvo JU Centar za autizam „Meho Sadiković“ Tuzla.
Danas je Vlada donijela Odluku o raspisivanju Javnog oglasa i utvrđivanju teksta Javnog oglasa za nominiranje kandidata za upražnjenu poziciju člana Nadzornog odbora Javnog preduzeća za vodoprivrednu djelatnost „Spreča“ d.d. Tuzla, ispred državnog kapitala.
Zbog prestanka radnog odnosa i odlaska u penziju, Vlada je danas razriješila Zorana Jovanovića dužnosti načelnika Kantonalnog štaba civilne zaštite, te na ovu poziciju imenovala novoimenovanog vršioca dužnosti direktora Kantonalne uprave civilne zaštite Edisa Čičkušića.
Vlada je danas imenovala Radnu grupu za izradu Strategije za borbu protiv korupcije Tuzlanskog kantona 2025-2028. i Akcionog plana za njeno provođenje.
Također, formirana je i Komisija za praćenje realizacije projekta „Rekonstrukcija, dogradnja i nadogradnja objekta zgrade Vlade Tuzlanskog kantona“, te Komisija za utvrđivanje stanja opreme i instalacija u zgradi Vlade Tuzlanskog kantona.
Na današnjoj sjednici Vlada je dala saglasnosti JU Centar za autizam „Meho Sadiković“ Tuzla za prijem jednog zaposlenika, stručnog saradnika za ekonomske poslove, Uredu za zajedničke poslove kantonalnih organa Tuzlanskog kantona za prijem namještenika, višeg referenta za računarsku i audiovizualnu tehniku u radni odnos na neodređeno vrijeme, te Ministarstvu finansija Tuzlanskog kantona za prijem namještenika, višeg referenta za obradu podataka – plaćanje u radni odnos na neodređeno vrijeme, kao i višeg referenta za poslove obračuna plaća, na period do povratka odsutnog namještenika sa bolovanja, a najduže tri godine.
U okviru kadrovskih pitanja Vlada je danas dala prethodnu saglasnost na Odluku Nadzornog odbora Javnog preduzeća Radio – televizija Tuzlanskog kantona kojom je predloženo imenovanje Ibrišimović Eldara za vršioca dužnosti direktora, do okončanja konkursne procedure, a najduže na period do šest mjeseci. Također Vlada je dala prethodnu saglasnost Upravnom odboru Javne ustanove Specijalna biblioteka „Behram – beg“ u Tuzli, za razrješenje Muratović Admira, sa pozicije direktora Javne ustanove Specijalna biblioteka „Behram – beg“, a na osnovu ličnog zahtjeva imenovanog, te za imenovanje Hatunić Ahmeda za direktora ove javne ustanove na period od četiri godine.