U godinama borbe za preživljavanje, čak i penzioneri u BiH ponovo zasnivaju radni odnos.
40 godina rada
Cijenu potrošačke korpe s najnižom penzijom od 573 KM teško je sustići, pa i u godinama iznad 60, umjesto da odmore od decenija rada, ponovo moraju na posao.
Istina, u FBiH broj osoba koje su ostvarile pravo na penziju, pa ponovo zasnovale radni odnos, manji je nego u RS. Od 455.170 korisnika penzije, prema posljednjim podacima Federalnog zavoda PIO/MIO, u radnom odnosu ponovo je približno 1.500 osoba. Uglavnom je riječ o osobama koje su, nakon 40 godina rada, ispunile uvjete za penziju, te deficitarnim zanimanjima koja se ponovo traže.
Iz Fonda penzijskog i invalidskog osiguranja RS istakli su da radi i penzionerka u 97. godini života.
Razni poslovi
– Najstarija korisnica sa statusom osiguranika rođena je 1928. godine na području Krajine i nalazi se u osiguranju u oblasti boračko-invalidske zaštite – kazali su iz Fonda PIO RS.
Inače, u ovom entitetu zaposleno je 7.637 penzionera, a poslovi na kojima su ponovo angažirani najčešće su u građevinarstvu, saobraćaju, prehrambenoj industriji, telekomunikacijama, nauci, rudarstvu, zdravstvu i visokom obrazovanju.
Pravo na penziju
Iz Zavoda za PIO/MIO FBiH pojašnjavaju da evidencija u RS uključuje i angažirane s ugovorima o djelu, dok su kod blizu 1.500 zaposlenih penzionera u FBiH isključivo oni sa statusom obaveznog osiguranika, koji plaćaju pune doprinose iz klasičnog radnog odnosa.
– U skladu sa zakonom, korisnici koji su ostvarili pravo na starosnu mirovinu mogu istovremeno imati status osiguranika u obaveznom osiguranju i primati mirovinu. Korisnici obiteljskih i invalidskih penzija, kao i korisnici koji su pravo na penziju ostvarili na osnovu zakona o prijevremenom povoljnijem penzioniranju, takvo pravo nemaju i oni ne mogu biti u obaveznom osiguranju i primati penziju istovremeno – pojašnjava Tomislav Kvesić, samostalni stručni saradnik u Službi za informiranje Zavoda PIO/MIO FBiH.
Radio Feral/avaz.ba