Poražavajući podaci o kockanju, konzumiranju alkohola, cigareta i maruhuane među djecom i mladim od 13 do 17 godina prezentirani su jučer nakon što je provedeno istraživanje u tri kantona na području Federacije Bosne i Hercegovine.
Istraživanje je, u saradnji sa organizacijom “Promente socijalna istraživanja, provelo Udruženje za prevenciju ovisnosti Narko-ne u Kantonu Sarajevo, te Zeničko-dobojskom i Srednjobosanskom kantonu.
Rezultati istraživanja pokazuju da 24,9 posto ispitanika, dakle svaki četvrti, igra neku od igara na sreću, a više od polovine učenika koji kockaju naveli su da su njihovi roditelji upoznati s tim.
Dalje, 18 posto ispitanika konzumira cigarete, svaki četvrti konzumira električne cigarete, 6,4 posto konzumira snus, a više od četvrtine konzumira nargilu.
Svaki peti konzumira alkohol, a marihuanu šest posto ispitanika.
– Znatiželja, pritisak društva i potreba mladih da se istaknu u društvu prepoznati su kao glavni razlozi konzumiranja različitih sredstava ovisnosti. Što se tiče intereneta, 91,2 posto ispitanika provede više od dva sata koristeći internet, ako se izuzme 38 posto učenika koji ga koriste za školu i učenje, uglavnom se internet koristi za socijalizaciju, zabavu ili bez nekog specifičnog cilja.
Zanimljiv je i podatak da 35 posto ispitanih kaže da njihovi roditelji nisu zainteresirani za to šta oni rade na interenetu – saopćeno je iz Udruženja Narko-ne.
Prezentaciji istraživanja su prisustvovali predstavnici osnovnih i srednjih škola, organizacije fokusirane na rad s djecom i mladima i organizacije i ustanove koje se bave temama zdravlja, predstavnici gradskog vijeća, predstavnici ministarstava obrazovanja, pravde, zdravstva, sigurnosti. Rezultati istraživanja predstavljaju osnovu za saradnju u kreiranju, provedbi i unapređenju naučno utemeljenih programa prevencije ponašajnih ovisnosti i korištenja različitih sredstava ovisnosti.
– Rezultati pokazuju visoku stopu korištenja interneta i zabrinjavajuće konzumiranje cigareta, alkohola i marihuane među mladima, uprkos školskim zabranama. Pozivamo sve obrazovne, institucije vlasti i roditelje da se uključe u implementaciju preporuka istraživanja i preventivnih mjera i da zajednički radimo na stvaranju sigurnijih i zdravijih okruženja za našu djecu i mlade – istakla je Edisa Adžović, menadžerica grantova projekta SMART Balkan.
Istraživanje je provedeno na uzorku od 1.066 ispitanika od čega je 52,7 posto djevojčica i 46,9 posto dječaka. Istraživanje je realizovano u 27 osnovnih i srednjih škola u ukupno 24 općine.
Radio Feral/Faktor