Pobjeda nogometaša BiH u Luksemburgu

Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine u prijateljskoj utakmici u gostima je pobijedila reprezentaciju Luksemburga s 3:0 (0:0).

Bh. tim poveo je u 73. minuti autogolom Chanota, dvije minute kasnije vodstvo je povećao Milan Đurić, a konačan rezultat postavio je Miralem Pjanić iz slobodnog udarca u 90. minuti.

U susretu sa 142. reprezentacijom na FIFA-inoj rang listi nogometaši BiH, u prvom nastupu nakon petomjesečne pauze, opravdali su ulogu favorita i šesti put savladali Luksemburžane u isto toliko mečeva.

Selektor Mehmed Bažadavić utakmicu je počeo s kombinovanim sastavom, koji je malo toga pokazao u prvih 45 minuta. Lukseburžani su bili potpuno ravnopravan protivnik, ostvarivši dvije izglednije prilike da dođu do vodstva. Na  drugoj strani, naš tim je imao jednu polupriliku u 33. minuti, ali se Ibišević nije najbolje snašao pred golom.

Drugo poluvrijeme bh. tim je počeo znatno ozbiljnije  i agresivnije. Selektor je u igru uveo Džeku, Duljevića, Pjanića i Matea Sušića, koji su znatno ubrzali  igru tima i ostvarili potpunu dominaciju na terenu. Nakon četiri prilike Džeke, bh. tim poveo je u 73. minuti. Sušić je centrirao, a  domaći igrač Chanot je loptu, koja je bila upućena prema Džeki, skrenuo u svoju  mrežu. Samo dvije minute kasnije vodstvo je povećeo Milan Đurić. Džeko je nakon akcije Zukanovića šutirao, lopta pogađa Đurića u petu, te odlazi u mrežu. Najljepši potez na utakmici u posljednjoj minuti susreta napravio je Miralem Pjanić sjajnim šutem iz slobodnog udarce za ubjedljivu pobjedu našeg tima.

Naredni prijateljski susret nogometaši BiH igraju već u utorak, 29. marta u Zürichu protiv selekcije Švicarske.

Do početka kvalifikacija za svjetsko prvenstvo 2018. u Rusiji, koje počinju u septembru, BiH će 29. maja u St. Gallenu igrati protiv Španije, dok će u periodu od 3. do 7. juna učestvovati na turniru Kirin kup u Japanu na kojem će uz domaćina, još igrati reprezentacije Bugarske i Danske.