NJEMAČKA PRVAK SVIJETA

Nogometaši Njemačke novi su prvaci svijeta.

Njemačka je u finalu Svjetskog prvenstva u Brazilu večeras u Rio de Janeiru nakon produžetaka pobijedili selekciju Argentine s 1:0. Strijelac jedinog gola bio je Mario Gotze u 113. minuti.

Njemačka je osvojila četvrti naslov prvaka svijeta u nogometu.

Nijemci su u reprizi finala iz 1990. godine, nakon velike borbe i dva produžetka uspjeli pobijediti Argentinu i osvojiti titulu prvi put nakon 24 godine.

Utakmica je protekla u izjednačenoj igri. Njemačka je veći dio meča imala terensku inicijativu i veći posjed lopte, ali su Argentinci bili mnogo opasniji u napadu.

Prvu priliku imali su Argentinci u 21. minuti. Kroos je napravio grešku i u pokušaju da vrati loptu golmanu uposlio Gonzala Higuaina koji izlazi sam pred gol, ali nije bio precizan. Isti igrač je u 30. minuti uspio zatresti mrežu, ali je gol poništen zbog nedozvoljene pozicije. Nekoliko minuita kasnije u dobroj priliki našao se i Messi koji je uspio proći golmana Manuela Neuera, ali se jedan od odbrambenih igrača Njemačke ispriječio i sačuvao gol.

Najbolju priliku Nijemci su imali u finišu poluvremena, kada je Houmlwedes udarcem glavom pogodio stativu.

Početkom drugog poluvremena Messi je imao kolosalnu priliku za gol. Izašao je sam s lijeve strane pred gol Nijemaca, međutim šutirao je pored stative.

U nastavku meča nije bilo većih prilika te je 90 minuta okončano bez golova.

Početak prvog produžetka donio je veliku priliku za Njemačku kada je Schurrle dobro šutirao sa desetak metara, a golman Sergio Romero odbranio njegov šut.

Na drugoj strani uzvratio je Rodrigo Palacio koji je izašao pred Neuera i pokušao da ga lobuje, ali je prebacio gol.

Odlučujući trenutak dogodio se u 113. minuti. Schurrle je sjajno uposlio Gotzea, a ofanzivni veznjak Bayerna je bez problema matirao Romera za veliko slavlje njemačkih navijača.

Argentinci su do kraja pokušavali doći do izjednačenja, no rezultat se nije mijenjao.

Argentinac Lionel Messi najbolji je nogometaš 20. svjetskog nogometnog prvenstva u Brazilu.

Messi je vodio reprezentaciju Argentine do finala SP-a gdje je ta selecija poražena od Njemačke. No, uprkos porazu, Messi je dobio “Zlatnu loptu”.

Za najboljeg golmana proglašen je čuvar mreže Njemačke Manuel Neuer, dok je “Zlatnu kopačku” za najboljeg strijelca dobio Kolumbijac James Rodriguez koji je postigao šest golova.

Za najboljeg mladog igrača na SP-u proglašen je Francuz Paul Pogba.