Utorak, 19 Marta, 2024
spot_img
NaslovnicaSportKošarkaši BiH nakon velike borbe pobijedili Izrael i prošli u finale pretkvalifikacija...

Košarkaši BiH nakon velike borbe pobijedili Izrael i prošli u finale pretkvalifikacija za OI

Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine pobjedom nad Izraelom rezultatom 86:77 plasirala se u finale pretkvalifikacija za Olimpijske igre.

Turnir u poljskim Gliwicama ulazi u samu završnicu, a pred reprezentacijom BiH je još finalna utakmica i prilika za osvetu selekciji Poljske, pošto su se dvije selekcije već sastale u grupnoj fazi takmičenja.

BiH je do finala došla pobjedom nad Izraelom u dramatičnom meču koji je odigran večeras. Da će biti neizvjesno, vidjelo se već od samog starta utakmice.

U prvoj četvrtini ekipe su se smjenjivale u vodstvu, a na prvi odmor s prednošću je otišao tim Izraela (20:22). No, u drugoj dionici mnogo bolja igra BiH u odbrani, a Izraelci nisu mogli čak pet minuta na startu druge četvrtine postići koš.

Dobra igra u odbrani u drugoj četvrtini donijela nam je i devet poena prednosti (31:22). Ipak, to se “istopilo” pa smo na poluvrijeme otišli rezultatom 36:33 za BiH.

Treća četvrtina donosi mnogo borbe i odličnu igru Luke Garze u odbrani i skoku. Nametnuo se kao lider u odbrani našeg tima i zaustavio je brojne, možda i ključne napade Izraelaca.

Tada se razigrao i Jusuf Nurkić. Poeni centra Portlanda su nedostajali u prvom poluvremenu, ali se razigrao kada je bilo najbitnije i svojim poenima vratio je devet poena prednosti (59:50)

Ključnu prednost BiH je upravo napravila u finišu treće i početkom četvrte četvrtine. Poenima Garze i Nurkića došli smo do 12 razlike (69:57) i nakon toga Izraelcima nije bilo povratka, iako su i tada prikazali kvalitetnu borbu.

Do kraja smo meč rutinski priveli u svoju korist i izborili plasman u finale gdje nas čeka Poljska.

Definitivno, igrač utakmice u našem timu bio je sjajni Luka Garza s 24 poena i 11 skokova. Jusuf Nurkić i Džanan Musa dodali su po 20 poena, s tim da je Nurkić imao i 14 skokova.

Za Izraelce je tandem Roman Sorkin (26) i Yann Madar (24) bio fantastičan i postigli su dvije trećine poena svoje reprezentacije.

Finale pretkvalifikacionog turnira igra se u nedjelju u 14:15, također u Gliwicama. BiH će protiv Poljske imati priliku da se osveti za poraz iz meča u grupnoj fazi. Podsjetimo, samo prvoplasirani na cijelom turniru ide u kvalifikacije za Olimpijske igre.

Kvalifikacioni turnir za Olimpijske igre održat će se početkom naredne godine, a s njega će četiri najbolje selekcije izboriti plasman u Pariz.