Više od polovine klubova strahuje do ispadanja iz Druge lige FBiH “Sjever”

Prvenstvo u drugoj ligi FBiH „Sjever“ ulazi u izuzetno uzbudljivu završnicu, gdje se više od polovine klubova bori za opstanak u ligi.

Situacija se posebno zakomplikovala nakon jučerašnjeg 28.kola u kojem je Lokomotiva iz Miričine savladala Budućnost u Banovićima, dok je prekinut meč između Svatovca iz Poljica i Dinama iz Donje Mahale. Imajući u vidu činjenicu da je prekid izazvao domaćin očekivati je da će Dinamo dobiti tri boda za “zelenim stolom”.

Fudbaleri kalesijske Bosne su kod kuće savladali Mladost iz Melešića sa 2:1, dok je Sloga iz Tojšića, kao gost, poražena od Dizdaruše sa 4:2.

Domaće pobjede zabilježili su Ingram iz Dubokog Potoka, Radnički iz Lukavca i Bosna iz Mionice, dok su Seona i Gradina iz Srebrenika odigrali bez golova.

Simptomatično je da je prvoplasirana Budućnost iz Banovića poražena već drugo kolo zaredom, iako u proteklih 26.kola nisu znali za poraz. Fudbalerima iz Banovića jučer nisu trebali bodovi, ali je zato Lokomotivi iz Miričine „gorjelo pod nogama“.

Izuzetno interesantna utakmicima igrana između Svatovca iz Poljica i Dinama iz Donje Mahale prekinuta je deset minuta prije kraja pri rezultatu 2:3 za goste.

Nakon meča, tim iz Poljica se oglasio i saopštenjem:

“Čehajić domaćinu donio izjednačenje, a zatim minutu kasnije glavni sudac meča dodjeljuje našem čuvaru mrežecrveni karton. Pet minuta kasnije autogol Vukovića za 2-3! U kontranapadu domaćina, glavni sudac meča dodjeljuje drugi crveni karton našem igraču, a zatim nasrtaj na glavnog sudca okarakterisan je kao prekid! Iscenirana i izrežirana utakmica koja će se brojati u novčanicama! Drugi prekid Ćulapa na Krušicima u samo godinu dana! Smiješna li si ligo bez briga!”, stoji u saopštenju tima iz Poljica.

Što se tiče raspleta u ligi, Budućnost iz Banovića je obezbijedila prvo mjesto i plasman u play off za ulazak u Prvu ligu FBiH. Dva kola prije kraja sezone sigurni od ispadanja jedino su Gradina, Bosna iz Mionice i Seona. Sve ostale ekipe od petog mjesta su potencijalni kandidati za napuštanje drugoligaškog društva.

Istina u nešto boljoj situaciji su Prokosovići i Svatovac iz Poljica, kojima u preostala dva kola treba bod za opstanak.

Ostale klubove koji u ovom trenutku na svom kontu imaju manje od 40 bodova u predstojeća dva kola očekuje velika borba za bodove „spasa“.

Među njima su i dva kalesijska kluba, Sloga iz Tojšića i Bosna iz Kalesije. Sloga je u nešto boljoj situaciji s obzirom da ima bod više od Bosne. Međutim, za siguran opstanak Sloga će morati tražiti pobjedu protiv Svatovca kod kuće ili na gostovanju u Srebreniku.

Bosna računa na pobjedu u posljednjem kolu protiv Igrama na Gradskom stadionu u Kalesiji. Međutim,  kalesijski drugoligaš bi za siguran opstanak morao „otkinuti“ bar bod na gostovanju u Prokovićima u narednom kolu.

Uz Dizdarušu koja je već ispala iz lige trenutno je najugorženiji Mramor, kojem trebaju obje pobjede u posljednja dva kola. Mramor će u idućem kolu dočekati Budućnost iz Banovića, a u posljednjem kolu gostuje kod Dizdaruše.