CIK BiH: Izborni rezultati koje stranke iznose su manje-više tačni

Predsjednik Centralne izborne komisije Branko Petrić na pres-konferenciji u Sarajevu, održanoj u nedjelju u ponoć, saopćio da je na održanim lokalnim izborima izlaznost birača na redovnim glasačkim mjestima na nivou BiH 56,36 posto.

Prema njegovim riječima, izlaznost birača u FBiH je 54,79 posto, u RS-u 59,18, a Brčko Distriktu BiH 51,57 posto .

Petrić je kazao da izborni štabovi političkih stranaka obrađuju izborne rezultate na jedan veoma primjeren način i da ono što oni medijski iznose je manje-više korektno i tačno.

Međutim, kako je naglasio, o konačnim rezultatima, o pobjednicima, a pogotovo o raspodjeli mjesta za općinska vijeća i skupštine općina još je rano govoriti i te njihove izvedene ocjene se ponekad i ne poklope.

‘ I mi smo pratili u medijima šta glavni akteri izbora iznose i sa zadovoljstvom mogu reći da se obistinjuju one naše danas iznesene javne ocjene, da su izbori protekli fer i korektno i da niko ne postavlja nikakvu veću zamjerku na tok izbora ili bilo šta što je moglo utjecati na njihovu regularnost’,
kazao je Petrić.

Prema nepotpunim preliminarnim rezultatima koje je u ponoć objavila Centralna izborna komisija (CIK), Stranka demokratske akcije (SDA) osvojila je najviše načelničkih mjesta na lokalnim izborima u Bosni i Hercegovini – 34.

Na drugom mjestu je Srpska demokratska stranka (SDS) koja je osvojila 27 načelničkih mijesta, napravivši najviši skok. Na prošlim lokalnim izborima 2008. godine imali su 13 načelničkih mjesta.

Savez nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Milorada Dodika, koji je na lokalnim izborima 2008. godine imao čak 41 načelničko mjesto, sada je osvojio 15 načelničkih mjesta.

Hrvatska demokratska zajednica (HDZ) BiH dobila je 14 načelničkih mjesta, a Socijaldemokratska partija (SDP) 11. Demokratska narodna savez (DNS) imao je četiri načelnička mjesta, a Savez za bolju budućnost (SBB) BiH dva mjesta.

Hrvatska demokratska zajednica (HDZ) 1990 imala je tri načelnička mjesta. Tri mjesta su osvojili nezavisni kandidati, a ostale partije i koalicije po jedno načelničko mjesto.

U izboru za načelnika SDA je osvojila ukupno 27,2 posto glasova, slijede SDS i PDP sa 21,6 posto, te SNSD sa 12 posto glasova. HDZBiH osvojio je 11,2 posto, SDP 8,8 posto i DNS 3,2 posto.

Nepotpuni preliminarni rezultati koje je objavio CIK BiH izgledaju ovako:

Velika Kladuša (Beharić Edin – nezavisni kandidat)

Cazin (Ogrešević Nermin – ASDA)

Bihać (Emdžad Galijašević – SDA)

Bosanska Krupa (Halitović Armin – SDP)

Bužim (Began Bunić – SDA)

Bosanski Novi (Snježana Rajilić – SNSD),

Kozarska Dubica (Mile Zlojutro – Koalicija SDS-PDP-DNS-SRS),

Prijedor (Mirko Pavić – DNS)

Gradiška (Zoran Latinovoć – Pokret za Gradišku),

Laktaši (Milovan Topalović – SNSD)

Srbac (Drago Čirić – Koalicija “Zvono”)

Prnjavor (Siniša Gatarić – SDS)

Derventa (Milorad Simić – SNSD

Bosanski brod (Ilija Jovičić -SNSD)

Odžak (Hajrudin Hadžidedić – SDA)

Vukosavlje (Borislav Rakić – SNSD)

Domaljevac Šamac (Željko Josić – HDZ 1990)

Šamac (Mirko Lukić – Zajedno za Šamac)

Orašje (Đuro Topić – HDZ BiH)

Modriča (Kregić Mladen – SNSD)

Gradačac (Edis Dervišagić – SDP)

Bosanski Petrovac (Zlatko Hujić – nezavisni kandidat)

Petrovac (Kovačević Drago – SNSD-SP).

Rezultati za druge bosanskohercegovačke općine izgledaju ovako:

Sanski Most (Mustafa Abdagić – SDA)

Oštra Luka (Dragan Stanar – DNS)

Banja Lauka (Slobopdan Gavrilović – SNSD)

Čelinac (Uroš Janković – SDS)

Doboj Istok (Kemal Bratić – SDA)

Doboj Jug (Jamsinka Begić – SDP)

Tešanj (Suad Huskić SDA)

Maglaj (Mehmed Mustabašić – SDA)

Gračanica (Nusret Helić – SDP)

Petrovo (Ozren Petkovć – SDS)

Lukavac (Đevad Mujkić – SDA)

Srebrenik (Sanel Buljubapić – SDP)

Tuzla (Jasmin Imamović – SDP)

Lopare (Rado Savić – SDS)

Teočak (Taib Muminović – SDA)

Ugljevik (Vasilije Perić – SDS)

Drvar (Vlatko Zrilić DNS)

Ključ (Nedžad Zukanović SDP)

Ribnik (Branko Babić – SDS)

Mrkonjić Grad (Divna Aničić – SNSD)

Jajce (Edin Hozan – SDA)

Jezero (Dušan Šajin – SNS)

Dobratići (Neven Idžanović – HSP)

Teslić (Mılan Miličević – SDS)

Žepče (Mato Zovko – HDZ BiH)

Zavidovići (Suad Omerašević – SDA)

Banovići (Bego Birparić – SDA)

Živinice (Hasan Muratović – SDP)

Kalesija (Dževad Hadžić – SDP)

Osmaci (Ljubo Petrović – SDS)

Sapna (Ismet Omerović, nezavisni kandidat)

Zvornik, (Zoran Stevanović – SNSD)

Glamoč (Radovan Marković – SNSD)

Šipovo (Milorad Čirko – NDS)

Donji Vakuf, (Huso Sušić – SDA)

Travnik (Admir Hadžiemrić – SDA)

Zenica (Husein Smailović, SDA)

Kakanj (Nermin Mandara – SDA)

Vareš (Avdija Kovačevoć – SDA)

Olovo (Džemal Memagić – SDA)

Kladanj (Jusuf Čavkunović SDU)

Šekovići (Budimir Ninić – SDS)

Vlasenica (Dragoslav Todorović – SDS)

Bratunac (Nedeljko Vlađenović – SDS)

Livno (Luka Ćelan – HDZ BiH)

Kupres (Perica Romić – HDZ BiH)

Bugojno (Hasan Ajkunić – nezavisni kandidat)

Gornji Vakuf (Sead Čaušević – SDA)

Novi Travnik (Refik Lendo – SDA)

Vitez ( Advan Akeljić – SDA)

Busovača (Asim Mekić, SDA)

Milići (Živojin Jurošević – SNSD)

Usora (Ilija Nikić – HDZ 1990)

Trebinje (Slavko Vučurević – Koalicija zajedno za Treninje)

Ravno (Andrija Šimunović – HDZ Koalicija za Ravno)

Bileća (Milan Aleksić – SNSD)

Ljubinje (Vesko Budinčić – SDS)

Berkovići (Nenad Abramović – SDS)

Stolac (Stjepan Bošković – HDZ BH)

Neum (Živko – Matuško HDZ BiH)

Čapljina (Smiljan Vidić – HDZ BH)

Čitluk (Ivo Jerkić – HDZ BiH)

Ljubuški ( Nevenko barbarić – HDZ BiH)

Rudo (Rato Rajak – SRS RS)

Čajniće (Goran Karadžić – SDS)

Goražde (Muhamed Ramović – SBB BIH),

Foča (RS) (Radisav Mašić SNSD)

Foča (FBIH) (Zijad Kunovac SDA),

Gacko (Milan Radmilović – SDS)

Kalinovik(Mileva Komulenović – SNSD),

Nevesinje (Momčilo Šiljegović – SDS)

Istočni Mostar (Miroslav Mavrak – DS-Dragan Čavić)

Široki Brijeg(Miro Kraljević – HDZ BIH)

Grude (Ljubo Grizelj – HDZ BIH),

Posušje (Branko Bago – HDZ BIH)

Višegrad (Slaviša Mišković – SDS)

Rogatica (Tomislav Puhalac – SDS)

Pale (RS) (Miodrag Kovačević – Zajedno za Pale)

Pale (FBIH) (Asim Zec – SDA)

Trnovo (RS) (Nenad Mišović – SDS),

Trnovo (FBIH) (Ibro Berilo – SDP)

Istočno Novo Sarajevo (Ljubiša Čosić – SNSD)

Novo Sarajevo (Koldžo Nedžad – SDA)

Istočni Stari Grad (Bojo Gašanović – SDS)

Stari Grad Sarajevo (Ibrahim Hadžibajrić – SBB BIH)

Centar Sarajevo (Dževad Bečirević – SDP)

Vogošća(Edin Smajić – SDA)

Novi Grad – Sarajevo (Semir Efendić – SDA)

Istočna Ilidža (Predrag Kovač – Koalicija zajedno za istočnu Ilidžu)

Ilidža (Senadi Memić – SDA)

Hadžići(Hamdo Ejubović – SDA)

Kreševo (Zdravko Miličević – Narodna stranka Radom za boljitak)

Konjic (Emir Bubalo – SDA)

Jablanica (Salem Dedić – SDA)

Prozor-Rama(Jozo Ivančević – HDZ 1990)

Tomislavgrad (Ivan Vukadin – HDZ BiH)

Han Pijesak (Ljubivoje Šupić – SDS)

Sokolac (Milovan Bijelica – SDS)

Ilijaš (Akif Fazlić – SDA)

Visoko (Amra Babić – SDA)

Kiseljak (Mladen Mišurić-Ramljak – HDZ BIH)

Fojnica (Salkan Merdžanić – SDA).

Pres-konferencija CIK-a zakazana je za danas u 15 sati.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Nužna polja su označena s *